Krotki poradnik bankowy

Konkretnie, mało zabawnie, bo i temat nie jest szczególnie radosny. Nim jednak przejdziemy do rzeczy chciałem podnieść kwestię formalną: niech przeklęty będzie brytyjski system bankowy! Dziękuję.

Żeby założyć sobie tutaj konto w wersji standardowej potrzebne są dwie rzeczy:
A) dowód tożsamości
B) potwierdzenie adresu
- dla karty debetowej/płatniczej: trzy miesiące historii kredytowej*
- dla karty kredytowej - trzy lata*

Da (A) wystarczy dowód bądź paszport. Z (B) jest jazda, z popularniejszych
- rachunek za media. Jeżeli wynajmujemy własne mieszkanie (co jest mało prawdopodobne na starcie) rejestrujemy na siebie media. Jeżeli mieszkamy u kogoś, prosimy o dodanie nazwiska na rachunek. Jeżeli rachunki robione są przez sieć - jesteśmy w dupiu.
- potwierdzenie przyznania zasiłków - na starcie nie do dostania, acz wymieniam dla porządku
- wyciąg z konta - jeżeli nie mamy konta... no własnie.
- umowa najmu lokalu z agencji miejskiej - nieczęsto spotykane

Istnieją jeszcze metody niestandardowe i na tych warto się skupić. Powinno być najłatwiej. Banki NatWest i Lloyd's TSB odpuszczamy z marszu. Chyba że czujemy się samotni i chcemy z kimś porozmawiać, wtedy polecam pierwszy - mniejsze kolejki, więc mniejsza presja na załatwienie petenta.

Z doświadczeń sensownych:
- Santander - konto dostałem z marszu. Trzeba dowód, przydaje się list od pracodawcy. Warunkiem jest przebywanie w UK co najmniej miesiąc (weryfikowane na podst. ustnego oświadczenia... khe, khe). Konto jest za darmo. Minusy: dostajemy tylko cash card, co pozwala na wyciąganie kasy w oddziale/z automatu. Nie pozwala płacić w sklepie. Alternatywa: konto International, ale kosztuje 50 GBP/miesiąc
- Halifax - podobne do powyższego, za wyjątkiem konieczności złożenia wniosku przez sieć. Do 2 tyg. dostajemy list i otwieramy konto na podst. paszportu. Za darmo, karta Visa Electron którą można płacić w niektórych sklepach
- HSBC - konto passport, aplikujemy przez sieć, do 2 tyg. przychodzi list z którym idziemy do oddziału i zakładamy konto na paszport i dowód. Ważne - trzeba mieć oba**. Konto kosztuje 8 GBP/miesiąc, minimalny kontrakt to 12 miesięcy. Krata: Visa.

W Santander i Halifax po 3-6 miesiącach regularnych przychodów można dostać zwykłe konto bieżące, darmowe z normalną kartą debetową. W pierwszym wyciąg przychodzi co miesiąc, w drugim co kwartał. Ważne, gdyż wyciąg taki chcemy mieć szybko - jest potwierdzeniem adresu które przyda się wszędzie indziej.

Jeżeli ktoś wie coś lepiej/bardziej - wytykać śmiało. Chętnie poprawie. Kolejne odcinki cudownego serialu "przyjazna biurokracja" to WRS, NIN i P46, a także jak zostać kontraktorem.

*kwestia zależy od zarobków i pracy, to generalne wytyczne systemów bankowych
**bądź inne zestawy dokumentów, które bank poda w liście.

2 komentarze:

 1. Wprowadzalam sie 2 lata temu, Lloyds TSB current account + Easy Saver, do obu Visa Debit, chociaz przy Easy Saverze nie skorzystalam. Mialam przy sobie
  a) paszport
  b) umowe najmu pokoju, bardzo standardowe papierko dostepne kazdemu prywatnemu landlordowi, w ktorym wpisuje imie i nazwisko lokatora oraz adres mieszkania i kwote, ktora za rzeczony pokoj placi
  Nie mialam:
  a) pracy - jeszcze

  Zalozenie konta zajelo circa 20 minut i jestem z nim happy od tamtego czasu nieprzerwanie. Na karte kredytowa sie nie kwalifikuje przez zarobki.

  Takze proof od address moze stanowic rowniez umowa najmu od landlorda, cokolwiek, co potwierdza, ze sie mieszka, gdzie sie mieszka, lub ze sie placi za to, ze sie mieszka.

  Tyle madrosci zyciowej Magdy M. Znaczy W.

  OdpowiedzUsuń
 2. @e.: dzięki, podejdę i potwierdzę jak to u nich teraz wygląda. Natwest i Lloyd's ponoc wlasnie zaostrzyli wymagania. Ale kto wie, może :).

  OdpowiedzUsuń